top of page

Bireysel

Peak Performans Katkısı

Peak Performans Size Ne Katkı Sağlayabilir?

 

Çevreden oluşabilecek dikkat dağılımlarından korunmak ve hedeften şaşmayan oyuncu yetiştirmek.

Bir basketbolcunun heyecanla topu fileden geçirememesi ya da teniste puan kaybetmesi ya da karşı tarafa avantaj sağlaması o sırada beyninin ön bölgesinde Theta dalgalarında veya beta dalgalarında artış olduğundan olabilir.

Bir oyuncu, maç günü çok heyecanlı ve kendini baskı altında hissediyorsa anksiyeteye bağlı olarak fazla beta aktivitesi gösterir. Beta dalgası, yoğun dikkat dalgasıdır. Beta dalgası dikkat dalgası olmasına rağmen, beyinde fazla üretilen beta dalgası anksiyete yarattığından kişiyi gergin ve agresif yapar, yanlış kararlar vermesini sağlar.  Beyne fazla beta dalgasını azaltmayı öğrettiğimiz zaman aynı oyuncu daha sakin bir şekilde maça çıkıp doğru kararlarla takımını galibiyete sürükleyebilir.  Bu örnekte gergin oyuncunun beyni (solda) ve Neurofeedback ile gerginliği arındırılmış oyuncunun beyni (sağda) gösterilmektedir:

pik performans nedir?, peak performans nedir? neurofeedback tedavi faydalari

Bir yüzücü, diğer kulvardaki yüzücüden etkilenebilir ve bu sırada fazla theta dalgası aktivitesi gösterir bu theta dalgalarını normalize etmeyi beyne öğretirsek , aynı yüzücü diğer kulvardaki yüzücüyle ilgilenmeden dikkatini tamamen yarışa vererek yarışı tamamlayacaktır.  Bu futbolcular için de geçerlidir. 

 

Örneğin bir oyuncu kaleci ile karşı karşıya kaldığında her vuruşunu gole çevirememesi beyninin her zaman en yüksek performansı yakalayamamasından kaynaklanmaktadır. Heyecanla topu dışarı atması o sırada beyninin ön bölgesinde  theta dalgalarında veya beta dalgalarında artış olduğundandır.

Bu artışın olmamasını sağlaması ancak Peak Performans eğitimiyle mümkün olur. Beyninin Peak Performans “zone”a girip orda kalması ve istikrar sağlaması ona öğretilebilir.  Bu örnekte Neurofeedback ile Tetası düşürülmüş bir beyin gösterilmektedir:

pik performans biofeedback tedavi

Antrenör bir taraftan futbolcularının çok stres altında kaldığından yakınabilir, bir taraftan da oyunda konsantrasyonlarının düştüğünden! Bunların hepsinin  kısa ve kalıcı çözümü Neurobiofeedback beyin eğitim sistemidir.

 

Dikkat, konsantrasyon, motivasyon, planlama yapma, organizasyon, pası doğru zamanda doğru kişiye verme, karar verme mekanizmalarını sağlıklı ve yerinde kullanabilme hepsi frontal lob yani ön beynin işidir. Bu bölge beynin dış etkenlerden en kolay etkilenen bölümüdür.

 

Maç sırasında bir oyuncunun dikkatini dağıtacak birçok unsur bulunmaktadır.  Bunlar karşı takımın, oyun hedeflerini ve stratejisini bozmak için kullandıkları baskıları (kasten faul yapmak, sert, kırıcı oynamak gibi), hakemlerin davranışları, seyircilerin tezahüratları vs.  olabilir ve bu olaylar bir oyuncunun dikkatinin dağılmasına sebep olabilir. Peak Performanslı oyuncu bu dikkati dağıtan unsurları dikkate almadan oyunundan ve takımın stratejisinden sapmadan, en yüksek performansını sergileyerek devam eder ve Peak Performans bütün oyuncuların böyle oynamalarını hedefler.

bottom of page